Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
Гнатюк Володимир  :  Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  ...
de  :  Gol  ...
Куплю/продам:       Породам 1500грн сапожки ...
Робота:       ТзОВ "ЮЛІУС ТРЕЙДИНГ" запрошує на роботу...
Послуги:       ВСІ ВИДИ РЕМОНТНИХ РОБІТ!!!!
  &nb...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 25.07.2015 Вівторок, 14 липня 2015 12:19
Журнал "Країна" Культура
У нашій традиції церковні бані – грушоподібні, у російській – "цибулини"
1 Коментувати Роздрукувати

ДЕСЯТИЛІТТЯ РАДЯНСЬКОЇ ВЛАДИ ПЕРЕРВАЛИ В НАС ТРАДИЦІЮ ХРАМОВОГО БУДІВНИЦТВА. АРХІТЕКТОРАМ ЧАСТО-ГУСТО БРАКУЄ ДОСВІДУ ТА ЗНАНЬ, ЯК ЗВОДИТИ ЦЕРКВИ. НЕМАЄ ЇХ, А ТАКОЖ СМАКУ, І В ЗАМОВНИКІВ – ЦЕРКОВНИХ ГРОМАД ІЗ СВЯЩЕНИКАМИ. ТОМУ В УКРАЇНІ З'ЯВЛЯЮТЬСЯ НОВІ ХРАМИ З МОСКОВСЬКИМИ БАНЯМИ Й ВИГИНАМИ-"КОКОШНИКАМИ", – РОЗПОВІДАЄ АРХІТЕКТОР ІВАН БИКОВ

"Іде до завершення будівництво ще однієї церкви "московського протекторату" в нашім майже західноукраїнськім краї, – пише на сторінці у Facebook 48-річний В'ячеслав СОКОЛОВСЬКИЙ із Славути на Хмельниччині. І подає знімки вже зведеного храму та плаката із проектом. – Безумовно, церква дуже гарна, безумовно, чудова робота архітектора. Все ніби пропорційно, гармонійно – і просто гарно. Але так було б, коли б та церква стояла десь у Підмосков'ї чи на Золотом кольце Росії. Ми ж маємо власну архітектурну традицію. Вона не менш древня й не гірша за московську. Що ж ми так себе не поважаємо?"
Плакат із зображенням проекту храму, який зводять у райцентрі Славута Хмельницької області. Передбачалося позолотити лише баню – типово російську "цибулину". Однак, станом на червень, покрили позолотою й верхи, що мали бути блакитні. Вони теж виконані у стилі московської архітектури
Плакат із зображенням проекту храму, який зводять у райцентрі Славута Хмельницької області. Передбачалося позолотити лише баню – типово російську "цибулину". Однак, станом на червень, покрили позолотою й верхи, що мали бути блакитні. Вони теж виконані у стилі московської архітектури

– ЦЕРКВА У СЛАВУТІ НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ ЗАПРОЕКТОВАНА ЗА КАНОНАМИ МОСКОВСЬКОЇ АРХІТЕКТУРНОЇ ТРАДИЦІЇ – ХИМЕРНОГО СТИЛЮ "ДИВНОЕ УЗОРОЧЬЕ", – пояснює київський архітектор і краєзнавець Іван БИКОВ, 35 років. – Він був поширений у Московії з?XVII століття. Згодом, у середині XIX – на початку?XX, у Російській імперії на його основі виник і поширився один із напрямів псевдоруського стилю. Для нього, як і для "дивного узорочья", характерний надлишковий декоративізм – нагромадження вигинів-кокошників, бані-"цибулини".

Усе це бере початок з архітектури Сходу. Адже московське зодчество в основі своїй є синтезом давньоруської архітектури і східних впливів – тюркських, перських. Багато запозичено з архітектури ісламських культових споруд – мечетей, мінаретів, мавзолеїв. Ще одна впізнавана ознака російського стилю – шатрова дзвіниця – із конусоподібним верхом – "шатром", прийшла до Московії з монгольських степів. Бо шатро – перший архітектурний витвір кочових народів. Найяскравіший приклад – храм Василія Блаженного на Красній площі в Москві з узорчатими цибулястими куполами, вежею-"шатром" посередині та примхливими декоративними вигинами зовнішнього декору.

В архітектурі церкви зі Славути нема нічого українського, окрім хрестово-купольної схеми. Архітектура українських барокових мурованих храмів походить від дерев'яного народного зодчества. У нас церкву будувала передусім громада. Тобто суть архітектури ішла від народу – люди складалися грішми й зводили невеликий, недорогий, але свій храм. Тричастний – продовгастий, із увінчаними банями трьома верхами, або хрещатий: на сході вівтар, посередині – середохрестя, з півдня та півночі – бічні рамена, із заходу, при вході – бабинець: там раніше було місце для жінок. Усі частини церкви за допомогою високих міжзрубних арок поєднані в єдиний простір храму. Український п'ятикупольний храм має один купол – баню – по центру й чотири на гілках хреста.

У нашій традиції форма церковних бань – грушоподібна. На відміну від московських "цибулин", верхи українських храмів часто мають по кілька заломів – перетяжок. І що важливо: бані наших церков завжди світлові – тобто слугують основним джерелом світла для храму. Вони мають внутрішні розписи й поєднані з інтер'єром. У російській же традиції через більш суворий клімат куполи-"цибулини" зсередини закриті пласким перекриттям. Вони не освітлюють церкву, це переважно декоративний елемент.
Троїцький собор Густинського монастиря неподалік Прилук на Чернігівщині зведено 1672 року у стилі "козацького бароко". Має типові для української архітектури грушоподібні бані. Ще 2004-го, коли був зроблений цей знімок, були традиційно зелені. Нині черниці Московського патріархату, яким належить ця пам'ятка архітектури, вже вкрили їх позолотою
Троїцький собор Густинського монастиря неподалік Прилук на Чернігівщині зведено 1672 року у стилі "козацького бароко". Має типові для української архітектури грушоподібні бані. Ще 2004-го, коли був зроблений цей знімок, були традиційно зелені. Нині черниці Московського патріархату, яким належить ця пам'ятка архітектури, вже вкрили їх позолотою

Рясна позолота куполів, чим зараз зловживають, – також російський вплив. По-перше, це суто східна традиція. А по-друге: імперія любить демонструвати шик і багатство. Українська церковна архітектура стриманіша, їй не характерний надлишковий декоративізм. Бані храмів у нас золотили дуже обережно: або найвищу, або ж – великих соборів у містах, коли й сам розмір храму дозволяв таку пишність. Раніше люди відчували міру в таких речах. Дахи й верхи в наших церквах і соборах – переважно зеленого чи синього кольору, стіни – білі або пастельних тонів. Храм своїм виглядом мав формувати у парафіян цінності нестяжання, чистоти й гармонії. Тому позолота бань ніколи не переходила в кітч. Нині ж в Україні часто золотять бані навіть малесеньких храмів – такі собі показушні "бризки в очі". Усе через брак смаку й розуміння природи храму.

Часто громада, яка береться за будівництво церкви, і місцевий священик, замовляючи архітекторові проект, спираються на готовий взірець. А хороших – небагато. Десятиліття радянської влади перервали традицію храмового будівництва. Архітекторам часто-густо бракує досвіду та знань, як зводити церкви. Тож виготовлений дорогий проект може бути еклектикою різних стилів. Але страшна не так вона, як постмодерн. Бо якщо модерн поєднував стилі досить вдало, то постмодерн поєднує непоєднуване й висміює сам себе – кінцевий продукт. Такі знущання над формою недопустимі в храмовій архітектурі, бо ж нівелюється сама ідея храму – місця, де людина спілкується з Богом.

Традиційна українська барокова баня, залитий світлом інтер'єр – таким є справжній український храм. Він досконалий. І цю традицію треба використовувати нині, створювати на її основі нові стильові напрямки церковного будівництва. Новації можливі, однак не повинні руйнувати основу національного стилю храмової архітектури.Розміщено:
Вячеслав Соколовський (Славутський штаб національного спротиву)  
+380677573345   shtab38@meta.ua


  коментарі: 0Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

7 + 1 + 5 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6906
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 7 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік