Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
Гнатюк Володимир  :  Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  ...
de  :  Gol  ...
Куплю/продам:       Породам 1500грн сапожки ...
Робота:       ТзОВ "ЮЛІУС ТРЕЙДИНГ" запрошує на роботу...
Послуги:       ВСІ ВИДИ РЕМОНТНИХ РОБІТ!!!!
  &nb...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 08.09.2011 СОСНІВКА КРАЙ ПОЛЯ…

Село моє край поля
     У вербах і тополях -
     Ще й досі тут колиска
     Ясних дитячих снів.
     Село моє, мов пісня,
     Що серце ніжно тисне.
     Як про любов сказати,
     Яких дібрати слів?!
     Микола КОСТІВ, с.Соснівка.
     
     Сіл із такою назвою в усій нашій Україні – сотні, а, можливо, і тисячі. Та, напевно, наша, славутська Соснівка по-своєму особлива і дорога серцю кожного селянина. І не лише тому, що тут чудова природа – ліс, річка, поля, переліски. Живуть тут щирі й працьовиті люди. Та й історія її непроста і драматична. Якщо з походженням назви все зрозуміло, то точної дати заснування села немає. І ряд краєзнавців схильні до думки, що виникло воно десь в період заснування села Глинники (пізніше Ганнопіль), 1761 рік. З більшою впевненістю можна стверджувати, що господарська діяльність соснівців була пов’язана із землею і лісом. Вони, зокрема, вирубували і вивозили ліс на лісопильні Славути та Цвітохи. Робота в лісі була селянам вигідною. Крім того, вони наймалися на навколишні фабрики і заводи, займалися візництвом. І все ж, більшість селян працювало на землі.
     Всупереч ідеологічним догмам радянського періоду про бідність та безземелля селян, реалії дореволюційного життя були зовсім іншими. Так, є документальні дані, що в с.Соснівка на 1899 рік безземельних селян не було взагалі, а в списку найбагатших власників Волині серед селян Славутчини названий селянин І.Г.Зотов із Соснівки, який володів 413га землі.
     Післяреволюційна історія села нагадує історію десятків сіл нашого району. Кривавим смерчем пронеслись над Соснівкою колективізація, голодомор, репресії 30-х років. Мало яку соснівську сім’ю не торкнулися ці буревії ХХст. Друга світова війна для соснівців розпочалася в 1939 році, коли деякі з них пішли на фінську бійню і з неї не повернулися. На фронтах Великої Вітчизняної загинули 30 односельчан. Брали селяни участь і в партизанському русі на території краю. Так, на кінець 1941 року серед 19 підпільних груп Славутчини була і група із Соснівки. А вчителя місцевої школи Віктора Гнатюка, який був членом підпільної групи Д.Глюзицького з Малого Скниту і потрапив до рук гестапо, розстріляли в Шепетівці. Це було в лютому 1943 року. В січні 1944-го Соснівку звільнили від німецько-фашистських загарбників. Післявоєнна відбудова і подальший розвиток села були пов’язані із перебуванням його в складі колгоспу ім.Жданова (спільно з с.Досін), а потім - колгоспу ім.Леніна с.Ганнопіль. До речі, майже 30 років головою правління цього колгоспу був виходець із Соснівки Павло Іванович Воронюк. Пізніше колгосп був реорганізований в агрофірму ім.Лесі Українки.
     Сьогоднішня Соснівка – це чудове мальовниче село, що розкинулося за 6км від Ганнопільської сільради, якій підпорядковане, і за 22км - від Славути. Воно належить до малих сіл нашого району, але назвати його неперспективним, приреченим язик не повертається, хоча ряд ознак цього тут і з’явилося. Населення скорочується. Якщо за станом на 1.01.2007р. тут проживало 188 чоловік, то на 1.01.2011р. – 177, з них – 73 пенсіонери, 27 дітей дошкільного і шкільного віку. В селі поки що діють клуб, ФАП, магазин, продовольчий кіоск, ферма з вирощування великої рогатої худоби ТОВ СГП «Дніпро», нараховується 74 дворогосподарства. Зі Славутою і Нетішином село зв’язане двома рейсами автобусів.
     Як і в інших населених пунктах району, тут є свої Матері-героїні. І перша серед них – Марія Федорівна Фурманець, яка народила і виховала десятеро дітей – 6 дівчат і 4 хлопці, які всі сьогодні вже дорослі. І хоча вона проживає тепер в іншому селі, соснівці по праву називають її своєю. Решта Матерів-героїнь народили по п’ятеро дітей. Це – Любов Ярощук, Ганна Ковальчук, Лідія Кондратюк, Тетяна Кухарчук, Марія Пархомчук, Тетяна Нуждак, Раїса Фелонюк, Катерина Ковальчук, Марія Столярчук, Ганна Кирилюк. Дві молоді матері мають по троє дітей – Зоя Столярчук та Наталія Галицька.
     Дводенні зустрічі, розмови з жителями села різного віку, статі, професій показали, що соснівці живуть своїм повнокровним життям, не впадають у відчай, твердо вірять, що завтра буде краще, ніж сьогодні.
     Оптимістом виявився і місцевий поет Микола Костів, широко знаний не лише на Славутчині. «Соснівським соловейком» ще іноді називають його. А, на мою думку, і всеукраїнським! Він уже видав три збірки своїх віршів: «З думою про Україну» (1998р.), «Стежинами рідного краю» (1999р.), «Мелодії Надгориння» (2003р.). Готується до друку нова збірка «З любов’ю до людей». Але Микола не лише поет, він ще й поет-пісняр. На його вірші пишуть пісні наші самодіяльні композитори - Петро Бондарук і Володимир П’ясковський зі Славути, Василь Кравчук із Ізяслава, Микола Самчук із Ганнополя, Андрій Грищук із Вінничини. Пісні на слова соснівського поета виконує і народний артист України Степан Гіга...
     Цікавою виявилася розмова з представниками місцевої інтелігенції – Ганною Іванівною Рибалко та Ніною Іванівною Аношкіною. Ганна Іванівна нині на пенсії, а перед цим 27 років працювала сільським бібліотекарем, має педагогічну освіту, виростила й виховала трьох дітей, має 5 онуків, правнука. Через бібліотеку пройшло не одне покоління соснівців, люблять і поважають її в селі. З хорошою ностальгією згадує вона часи, коли в її бібліотеці було 400-500 читачів. Ніна Іванівна недавно стала працювати завідуючою сільським клубом, але видно, що людина активна, небайдужа до проблем села. Правда, приміщення клубу потребує капітального ремонту, а сільська бібліотекарка працює на два села – Соснівку та Дятилівку. До речі, так само, як і завідуюча ФАПом, що викликає незручності для пенсіонерів, бо не завжди можна отримати необхідні ліки вчасно.
     А першим завідуючим соснівським клубом ще в 60-х роках був відомий в нашому районі Василь Іванович Шлапак - досінець, людина багатогранних талантів, небайдужий дописувач «Трудівника Полісся». Ще й досі соснівці згадують, як в той час цікаво проходили вечори в сільському клубі.
     Знана в селі й родина Коцюків – Володимира Ростиславовича і Тетяни Петрівни. Чоловік тривалий час працює головним агрономом ТОВ СГП «Дніпро», а дружина, багато літ була завФАПом, нині - на заслуженому відпочинку. Хоча, ще й зараз люди часто звертаються до неї за медичною допомогою. Виховали Коцюки двох дітей, обом дали вищу освіту.
     В сім’ї Семенюків, де батько був звичайним трактористом, а мати працювала на фермі, зростало троє братів і сестра. Один із братів, Сергій Олексійович, пішов сільськогосподарською стежиною батьків, став агрономом, був головою колгоспу в Мухареві. Другий, Євген, працює лікарем у Коростені. Третій, Микола, після служби в радянських військах помер ще зовсім молодим. Єдина сестра Ніна проживає в Одеській області.
     Усі селянські паї соснівців нині обробляє ТОВ СГП «Дніпро», і селяни цим задоволені. Але є в селі приватний підприємець Микола Михайлович Галабайчук, який сам обробляє паї (8га), допомагає технікою іншим селянам. Його дружина, Жанна Петрівна, торгує в продовольчому кіоску. Добрими словами відгукуються односельчани про шофера Анатолія Войтюка, який нині на пенсії, Валентина Ярощука, який працював бригадиром і завфермою. Прославили свою маленьку батьківщину і люди, які вже відійшли у вічність, - військовий, а потім цивільний льотчик Павло Артемович Крутенчук; начальник військової кафедри Горьковського вищого училища тилу (Росія) полковник Сергій Сидорович Коцюк.
     Час іде, і навіть в таких невеличких селах як Соснівка він змушує людей йти з ним в ногу. Зміни відбуваються – хоча, здається, проведення газу, на жаль, оминуло цей населений пункт. Але люди надіються, що влада їх не забуде і замість газу встановить електроопалення, – вони будуть раді цьому. А ще радітимуть, якщо тут не закриють, а відремонтують клуб, не закриють ФАП, бібліотеку. Бо телевізор і комп’ютер - це, звичайно, добре. Але старшим людям, пенсіонерам, часто хочеться взяти в руки том Л.Толстого чи Ф.Достоєвського, Т.Шевченка чи М.Стельмаха і прочитати, або просто переглянути його, вдихнувши в себе той неповторний, лише їм відомий, книжковий запах…
     Помітив, що спілкування з простими людьми очищає душу, освіжає її. Бо селяни, які народилися на соснівській землі, важко працювали на ній, давали їй лад, не мислять високими категоріями і матеріями. Вони й досі чесно виконують свою просту та вічну справу – орють землю, вирощують хліби, народжують і виховують дітей. Тобто, роблять те, що робили їх пращури тисячі років тому і що робитимуть нащадки ще багато літ у майбутньому. І в цьому вони бачать смисл свого життя. Тож нехай допомагає їм Бог!
     Юрій КАТИШЕВ, фото автора.  коментарі: 16

 :   (написано 07.11.2011 в 22:16 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 19.11.2011 в 16:26 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 20.11.2011 в 11:39 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 17.12.2011 в 00:08 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 05.01.2012 в 01:32 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 24.01.2012 в 13:54 з адреси:  h131-154.meta.ua)
 :   (написано 25.01.2012 в 10:52 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 24.02.2012 в 19:08 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 25.02.2012 в 03:56 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.04.2012 в 15:53 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.04.2012 в 19:58 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.05.2012 в 10:13 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.05.2012 в 14:51 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 19.06.2012 в 23:09 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 20.06.2012 в 06:37 з адреси:  h131-156.meta.ua)
Гнатюк Володимир : Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  (написано 13.01.2018 в 16:19 з адреси:  196-26-132-95.pool.ukrtel.net)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

8 + 2 + 1 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6906
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 4 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік